DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması 2014

Bölümümüz birinci sınıf öğrencileri Dursun Özelçi, Elif Nur Keleş ve Aslı Bike Karakuş'tan oluşan takımımız, Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) Türkiye'de ilk defa düzenlemiş olduğu Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasında finale kalmaya hak kazanmıştır. Öğrencilerimiz 14-17 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen finalde uzun süren çalışmalar sonucunda inşa ettikleri bina maketini sergilemişlerdir. 27 üniversiteden 39 takımın katıldığı yarışmanın son aşamasında, maketler 3 farklı deprem düzeyinde sarsmalara maruz bırakılmış ve performansları değerlendirilmiştir. Takımımızın binası hiçbir deprem düzeyinde hasar almadığı gibi maruz kaldığı sarsmalar sonucunda gösterdiği ivme ve yer değiştirme değerleri yapının bilgisayar modelinde hesaplanan değerlerle büyük oranda yakınlık göstermiştir. İlgili tablo aşağıda sunulmuştur:

Yer Hareketi -1 Yer Hareketi -2
a-top(m/s2) d-top(mm) a-top(m/s2) d-top(mm)
Hesaplanan 10,8 3,0 30,7 8,7
Ölçülen 12,7 4,7 27,3 10,3
Yaklaşma Oranı(%) 85,2 63,6 89,0 84,8

Takımımız genel sıralamada dereceye girememesine rağmen hemen her değerlendirmede çok önemli başarılar elde etmiştir. Kategorilere göre kazanılan sıralamalar aşağıda sunulmuştur:

Kategori Sıralama
Mimari 3
İletişim Becerileri 3
-Sunum 5
-Poster 4
Performans Tahmini 4

Çoğunluğu üçüncü ve dördüncü sınıf İnşaat Mühendisliği öğrencileri olan rakiplerine karşı önemli dereceler elde eden öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takımımızın Binasının Tanıtım Videosu:

 

Binanın 3 Farklı Deprem Düzeyinde Sarsılması:

 twitter facebook youtube