Yüksek Yapılarda Öngerilimli Beton Uygulamaları Semineri

Bölümümüzden Fotoğraflar Sayfasına Dönmek için Tıklayınız!

  • IMG_1050
  • IMG_1081
Gallery Wordpress by WOWSlider.com v3.8

Erşan Göksu (B.Sc. METU, dipl. Ing. ETH/SIA) Bölümümüzde "Öngerilimli Beton teknolojisindeki gelişmeler – Sistemler ve Patentler" başlıklı bir seminer vermiştir. Erşan Göksu yüksek lisans eğitmini İsviçre Federal Teknik Üniversitesi Uygulamalı Mekanik Bölümü/Sanat Yapıları Öngerilimli Beton alanında deneysel çalışmasıyla tamamlamış ve yaklaşık 30 yıldır inşaat sektörde  Öngerilimli Beton alanında çalışmalarına devam etmektedir. Seminere özellikle İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık öğrencilerinden katılım olmuştur.

Seminerde, öngerilim teknolojisinin ana prensipleri, tarihsel gelişimi ve Öngerilimli Betonun Türkiye'de ilk uygulandığı projeler hakkında genel  bilgiler verilmiş ve teknolojinin kullanım yerleri ile ilgili detaylar verilmiştir. Öngerilimili Beton teknoljisinin tarihsel gelişimi "İhtiyaç Buluşun Anasıdır" deyişini bir kez daha haklı çıkarmaktadır.

Özellikle ilgili teknolojinin betonun mekanik dayanımını nasıl arttırıldığı ve mekanik özelliklerini nasıl değiştirdiği üzerinde bilgiler verilmiştir. Sunumda ardgermeli sistemin hangi açıklıktan sonra ekonomik olduğu düz plak döşemeyle maliyet karşılaştırılması yapılarak incelenmiştir.  Ayrıca, Teknolojinin detayları, farklı kullanım alanları ve özellikle tanıtım ve pazarlama stratejileri ve Endüstri – Üniversite eşgüdümünden bahsedilmiştir. İsviçre Federal  Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarında geliştirilen teknolojinin uygulamaya nasıl aktarıldığı ve bu süreçte takım çalışması (mühendis ve teknisyenler) ve standartların öneminden bahsedilmiştir.  Seminer örnek projelerin anlatılması ve soru-cevap kısmıyla tamamlanmıştır.

Seminer Sunumu için bu linki tıklayabilirsiniz.

 

 

twitter facebook youtube