×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

İnşaat Mühendisliği,  binalar, yollar, köprüler,  barajlar, güvenilir içme suyu sistemleri, yağmur suyu ve atıksu toplama ve arıtma sistemleri, demiryolları, limanlar, havaalanları, taşkın koruma yapıları, açık kanallar vb. yapıların, tasarım, yapım ve denetimi ile uğraşan temel mühendislik dallarından birisidir.

Toplumda inşaat mühendislerine neden gereksinim olduğu bir örnek ile açıklanabilir. Bir depremden veya taşkından sonra, ki bunlar bir çok can kaybına ve maddi zararlara sebep olurlar, yapılar ve köprüler yıkılır ve insanların yaşam alanları taşkınlara maruz kalır. Bu arzu edilmeyen durumları ortadan kaldırmak için, uygun bir şekilde yapılmamış olan yapıların ve köprülerin inşaat mühendisleri tarafından depremlere ve taşkınlara karşı dayanıklı olacak şekilde  kuvvetlendirilmesi veya yeniden yapılması gerekir.  Gerek yurtdışında, gerekse yurt içinde,  yatırımcıların finanse ettiği projelerde, uluslararası  standartlarda, yabancı dil bilen, gelişmiş teknolojilere vakıf, nitelikli inşaat mühendislerine olan ihtiyac artmaktadır.

Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2011-2012 eğitim-öğretim yılında açılmış ve ilk mezunlarını 2015 yılında vermiştir. Eğitim İngilizce olarak yapılmaktadır ve süresi dört senedir.  Akademik kadromuzda yurt dışında ve ülkemizin saygın üniversitelerinde eğitim görmüş öğretim üyeleri bulunmaktadır. İnşaat mühendisliği bölümünde; yapı, hidrolik, geoteknik, ulaşım, yapımalzemeleri ve yapı işletmesi  başlıklı altı disiplin bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimleri sırasında yukarıda belirtilen dallarla ilgili  temel mühendislik bilgileri ile mühendislik bilimlerine ait dersleri alırlar. Laboratuvar dersleri ile öğrencilerin uygulama becerileri arttırılmaktadır. Öğrencilerin farklı alanlarda; ekip içinde çalışabilme, yaratıcı olma, tasarım yapabilme, iş hayatında ve sosyal hayatda başarılı olabilme ve ömür boyu öğrenebilme gibi , beceri ve yeteneklerini artırmak için , inşaat şantiyelerinin ziyareti, sektörel sergiler, kariyer günleri ve konferanslar gibi sosyal ve teknik aktiviteler bölüm ve öğrenci klüblerinin işbirliği ile  organize edilir. Bölümümüzün öğrencileri isterlerse üniversitemizde bulunan diğer programlardan birinde çift anadal veya yandal programına kaydolarak ikinci bir diploma alabilir. Uluslararası öğrenci değişim programları vasıtası ile, öğrencilerimize Avrupa’daki üniversitelerde mesleki bilgilerini pekiştirme imkanı sağlanmaktadır. Bölümümüzü başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz, yurt içi ve yurt dışı firmalarda ,yapı, hidrolik, ulaşım, enerji inşaat malzemeleri ve benzeri alanlarda; tasarım, yapı, işletme ve denetim gibi branşlarda çalışabilmenin yanı sıra kendi özel firmalarını kurabilirler veya akademik kariyer yapmaya devamedebilirler.

Bölümümüze gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için lütfen bölümün web sitesini ziyaret ediniz.

Prof. Dr. Mustafa Göğüş